Mario Lemju – Borac kakav se više ne rađa

Mario Lemju - Borac kakav se više ne rađa
StarBet Kladionica Najbolji Bonusi

Mario Lemju je legendanski kanadski hokejaš i borac kakav se rađa jednom u sto godina. Tokom karijere je imao ogromnih problema sa leđima, deformitetom kukova, bolesti rebara, kao i raka belih krvnih zrnaca. Sve to je ovaj sjajni momak pregurao i uspeo da pobedi.
Pitsburg Pingvinsi su ga izabrali kao 1. pika na draftu 1984. godine. Tada su Pingvinsi bili najlošija ekipa u ligi i namerno su izgubili poslednjih 15 utakmica da bi birali prvi na draftu. Nakon što su Pingvinsi dobili mogućnost da izaberu Lemjua, svi klubovi u NHL ligi su ponudili svoje najbolje igrače u zamenu za Lemjua. Toronto im je čak nudio svoj prvi napad, ali je uprava kluba odbila sve ponude i izabrala da zadrži Maria Lemjua.
Svoju prvu utakmicu u NHL-u Lemju je odigrao u Bostonu oktobra 1984. godine protiv ekipe Bruinsa. Odmah po svom ulasku na led, u jednom od prvih kontakta sa pakom i posle samo 2 minuta provedena na ledu, krenuo je sam prema golmanu i postigao svoj prvi pogodak.

Prvu sezonu završio je sa 100 poena, a NHL ga je nagradio priznanjem za najboljeg novajliju lige. U svojoj drugoj sezoni postigao je 141 poen i time postaje drugi poenter lige iza Vejna Greckog sa 215 poena (rekord NHL-a). Uprkos tome što je imao slabiji učinak od Greckog, igrači lige su ga proglasili najboljim igračem te sezone. Međutim, Pingvinsi i sa Lemjuom nisu bili dovoljno jaki da bi ušli u plej-of. Usledilo je još nekoliko godina u kojima je Mario briljirao, ali u kojima njegov tim nije uspeo da se dokopa plej-ofa. U sezoni 1988/89, Lemju i njegovi Pingvinsi konačno ulaze u plej-of, a Mario je sa 199 poena (od toga 85 golova) u samo 76 utakmica postigao svoj najbolji rezultat karijere. Te sezone ušao je u istoriju NHL-a kao jedini hokejaš koji je uspeo na pet različitih načina da postigne gol na jednom meču, (sa igračem manje, na prazan gol, sa igračem više, u igri 5 na 5 i iz penala) a to je uradio protiv Nju Džersi Devlsa 31. decembra 1988. godine.
Propuštajući prvih 56 utakmica u sezoni 1990/91 zbog povrede leđa ekipi se priključio tek pri kraju sezone. U samo 26 utakmica regularne sezone postigao je 45 poena, ali je ekipa uprkos njegovoj povredi izborila plasman u plej-of. Došli su prvi put do finala i borbe za trofej Lord Stenlija, a u finalu protiv Minesote, Mario Lemju je predvodio svoju ekipu do osvajanja prvog Stenli Kupa u istoriji kluba. Lemju je proglašen najboljim igračem doigravanja u toj sezoni. Mario Lemju je fantastičnim igrama u samo nekoliko sezona doveo Pitsburg Pingvise od najgoreg tima lige, do osvajača Stenli Kupa.Nastavile su da ga prate povrede, ali i pored toga u 64 utakmice sledeće sezone postigao je 131 poen i osvojio trofej za najboljeg poentera lige. U doigravanju je na samo 15 utakmica postigao 34 poena, ali i pobedonosni gol u zadnjoj finalnoj utakmici protiv Čikaga, koji je doneo Pingvinsima novi trofej Lord Stenlija. Finale i prethodno polufinale Pingvinsi pobeđuju bez poraza, a kao i prethodne godine, Lemju je najbolji strelac plej-ofa i pored problema sa povredama.
Nakon uspeha u prethodne dve sezone, u januaru 1993. godine kod Lemjua je dijagnostifikovan rak belih krvnih zrnaca i Mario je morao otići na lečenje. Nakon 2 meseca zračenja vratio se na led. Pingvinsi pobeđuju 17 utakmica uzastopno, a Mario je sustigao i prestigao prvog strelca lige Lafontena i završio sezonu sa 160 poena u ukupno 60 utakmica. Većina hokejaških stručnjaka smatra da je to najbolja sezona nekog pojedinca u istoriji ovog sporta. U slučaju da je održao prosek poena po utakmici i da je odigrao sve mečeve u sezoni, Mario bi srušio rekord Vejna Greckog po broju postignutih poena u jednoj sezoni. U plej-ofu zbog obnovljene povrede i bolesti igrao je samo 6 utakmica, a Pingvinsi bez pravog Mario Lemjua su se rano oprostili od daljeg takmičenja. U sledećoj sezoni odigrao je samo 22 utakmice i najavio da će sledeću sezonu kompletno propustiti i da će je iskoristiti da se potpuno oporavi od raznih povreda i posledica raka.
Vratio se u sezoni 1995/96 i opet osvojio trofej za najboljeg poentera lige sa ukupno 161 poenom, a u plej-ofu u 18 utakmica postiže 27 poena. Ipak, Pingvinsi su neočekivano rano zaustavljeni u doigravanju. Na početku sledeće sezone u NHL ligi se spekulisalo o brzom povlačenju Lemjua zbog bolesti i raznih povreda. Regularni deo sezone završio je sa 122 poena i time osvaja po šesti i poslednji put u svojoj karijeri trofej za najboljeg poentera lige. Pre plej-ofa Mario Lemju je najavio svoj oproštaj od aktivnog igranja. U doigravanju, u prvom kolu Pingvinsi igraju protiv Filadelfije i ispadaju posle pet utakmica. Prerano, sa samo 31 godinom, Lemju završava svoju aktivnu karijeru, sa 745 utakmica u kojim je postigao 613 golova i imao 881 asistenciju, što je ukupno 1494 poena. Kao jedini igrač u istoriji NHL lige završio je aktivnu karijeru sa prosekom iznad 2 poena (2,01 poena po meču) i prosekom od 0,82 golova po utakmici. U oktobru 1997. godine pre vremena primljen je u Kuću Slavnih u Torontu, za prijem u kuću slavnih mora da prođe bar 3 godine od kraja karijere, ali je u slučaju Mario Lemjua napravljen izuzetak. Ipak, tu nije kraj karijere jedne od najvećih legendi hokeja na ledu…
Mario Lemju je kao kapiten predvodi reprezentaciju Kanade do olimpijskog zlata na igrama u Solt Lejk Sitiju 2002. godine. 1999. godine je spasio svoje Pitsburg Pingvinse od propasti. Sa svojim partnerima kupio je matični klub i time sprečio stečaj kluba. Sledeće godine najavljuje svoj povratak u NHL kao igrač, a u prvoj utakmici nakon 3,5 godine pauze protiv Toronta sa prvim dodirom paka nakon 33 sekunde na ledu postiže svoj prvi poen, asistirajući golu Jaromir Jagra. Do kraja utakmice postigao je gol i dodao još jednu asistenciju. Dobio je specijalnu pozivnicu za Ol-star utakmicu, a u plej-ofu njegovi Pingvinsi su stilgi do polufinala, gde ispadaju od kasnijih prvaka Devilsa. Sledeće sezone propušta veći deo NHL sezone, ali zato kao kapiten predvodi reprezentaciju Kanade do olimpijskog zlata na igrama u Solt Lejk Sitiju. Narednih nekoliko godina Lemju je bio među najboljim igračima lige i pored problema sa povredama, ali oslabljeni Pingvinsi nisu mogli daleko. U decembru 2005. godine odigrao je poslednji meč u karijeri, a posle dijagnosticiranih srčanih problema definitivno je stavio tačku na svoju karijeru.
Mario Lemju se smatra najboljim hokejašen svih vremena uz Vejn Greckog. Odigrao je zbog povreda samo 915 od mogućih 1428 utakmica u regularnoj NHL sezoni, ali ga to nije sprečilo da ostvari fascinantne rezultate. Bolovao je od mnogih bolesti tokom karijere, a zbog hroničnog bola u leđima su mu saigrači morali vezivati klizaljke. I pored velikog novca koji je zaradio tokom karijere nikada se nije ponašao kao zvezda, što su navijači posebno cenili. Čovek koji promenio istoriju hokeja na ledu i čovek koji je od najslabijeg NHL tima stvorio šampiona – Legendarni Mario Lemju.

Prethodni tekstMario Lemju – Pet golova na pet različitih načina
Sledeći tekstŠkorpion gol Daiga Kobajašija